HomeExchange v Berlíně

Květen 2024

Je výhoda, že se Berlín od nás dá smáznout klidně za prodloužený víkend. Rodinka nám napsala, jestli bysme si...však už to znáte, no a mně se na nabídku výletů těžko říká NE. Chvilku jsme si s mužem před balením říkali, že je toho nějak moc, ale nakonec stál výlet  opravdu za to! Povedlo se nám ho mít v opravdu pohodovém duchu, asi proto, že jsme si nestihli nic moc zjistit, kam všude se dá jít a neměli jsme tak "nákupní" seznam míst. Bylo mi tak úplně jedno, kam všude půjdeme a jestli něco ne/stihneme, a přijde mi to jako dobrá inspirativní technika na další výlety :D. Samozřejmě vždy ráno nebo večer předtím jsme si něco pozjišťovali ale pak už jsme jen tak pluli a nechali se překvapovat.

Po cestě do Berlína doporučuju zastavit se v Lübbenau, asi hodinku od Berlína. Řeka Spree tam má mnoho ramen a lidmi dotvořených kanalů a tak je toto pitoreskní městečko stvořené pro procházky nebo projížďku lodičkou. V sezóně to teda může být dobrý václavák, ale teď děti bavilo přebíhat po mostech přes kanály, pozorovat lodičky a dát si zmrzlinu. Atmosféra byla ještě předsezónově poklidná.

Naštěstí byl domeček v Berlíně na naší příjezdové straně. Nestačila jsem se dovit, zabočili jsme do ulice našeho přechodného domu a byla celá lemovaná malými domečky na sebe nalepenými, vždy dveře a okno a hned další domeček - taky takový pitoreskní, trochu severský styl. Dozvěděli jsme se, že domečky jsou přes 100 let staré! Na konci ulice byly dokonce domy z 20tých let na seznamu UNESCO - Hufeisensiedlung Britz, kdy se hledaly nové formy bydlení pro rozrůstající se Berlíňany. Opravdu jsem panelák dokola a další různé tvary a formy nikdy neviděla! Byl to takový klidný tichý ostrov uprostřed Berlína. Byla sranda, jak jsou domečky díky daným rozměrům pak stavěné vertikálně a protažené dozadu, i s krásnou zahradou - zase úzkou a protaženou dozadu. Dostali jsme se opět do ráje hraček pro děti, kromě dětského pokoje měli hostitelé ještě celé hrací podkroví, no a i do chill-out zóny pro dospěláky, zahrádka se vzrostlými stromy, posezením a houpací sítí lákala ke spočinutí. Akorát ještě ten baby-sitter... . Domácí nám nechali takovou zázračnou žlutou kartu, na kterou jsme mohli jezdit po Berlíně celou dobu zadarmo! Což bylo pro našeho šotouše něco!

Jedním z důvodů, proč jsme do Berlína jeli, bylo pozorování různých U-bahn a S-bahn (metra a příměstské vlaky) a ICE. Tudíž jsme šli na Berlínské nádraží jako do muzea :). Musím ale říct, že to byl zážitek i pro mně, mají jedno z nejmodernějších nádraží v Evropě a když stojíte dole na perónech, kde přijíždí hlavně ICE a do toho vám nad hlavou kolmo projíždí příměstské vlaky, je to zážitek.

Do opravdového muzea jsme šli taky, toho přírodovědného. Nevěděli jsme to, ale ten den bylo zrovna zadarmo, Němci měli nějaký svátek:). To byla nádhera! Velkolepé kostry dinosaurů, všechny možné zkameněliny, vesmírná projekce, minerály opravdu všech barev a tvarů, zvířata...muž říkal, že má muzeum 35 milionů exponátů, takže máte teda co dělat :) (ne všechny jsou samozřejmě vystavené...). Za muzeum určitě stojí i zaplatit. Vyšla jsem úplně okouzlena, jak je ta Země tak pestrá. Mrzí mne, že si to nedokážu tolikrát v životě uvědomit, všechny problémy, na které mívám zúžené vidění, by rázem dostaly svou správnou ne-důležitost... Kousek od muzea jsme ještě trávili čas v parku, kde je obrovský pomník, kde se potápí Berlínská zeď - ZDE, děti bavilo běhat okolo a vzadu v parku byla i nějaká hřiště.

Ten víkend se zrovna konal veliký mezinárodní karneval kultur (info) a tak jsme šli na klaunská žonglovací vystoupení, což se synovi moc libilo a dcerka se pána moc bála. Takže jsme spolu čekaly vedle, než představení skončí, a zrovinka u takových těch skákání do výšky na gumách v sedacích. Takže o chvíli později naše 3-letá dcerka odletěla do oblohy v sedáku. Bála jsem se, že se jí to nebude líbit, ale plakala, když měla jít pryč :). Také jsme zajeli ke zbytkům opravdové Berlínské zdi, památníku a muzeu. Ach ta lidská historie...

Jinak jsme byli na pár pěkných hřišťátcích, ale zrovna u domu bylo hřiště, co by nás zabavilo určitě na celý den - ZDE. A samozřejmě hipsterské kavárničky - v jedné po dotazu, zda bych mohla mít kapučíno s alternativním mlékem s sebou, přišly samé vtipné odpovědi. Představte si že byste chtěli si chtěli odnést normálně normální kapučíno a - 1.my tu normální mléko ani nemáme, toto je veganský podnik, máme 6 druhů alternativních mlék, 2. pokud chcete s sebou, máme jen do re-use kelímku za Euro, který tu pak můžete vrátit 3. víčko vám můžu dát, ale je za další Euro 4. ano, na to nejňuňavější místo co vás láká si můžete sednout, ale je to VIP zóna ... smála jsem se, že tady nic není normálně a šla si vychutnat své take-away alternativní kapučíno v RE-CUP kelímku za Euro k dětem na blízké hřiště...

Z dalších tipů, co jsme nestihli a stály by za to: Prenzlauer berg, Tempelhofer berg, technické muzeum, paní nám psala i o židovském muzeu pro děti a Computer games muzeum...

Já mám stejně v myšlenkách nejvíc snad ten kouzelný domeček, kde jsme byli ubytovaní. A paní domácí, kterou jsme potkali při příjezdu a tolik srdečnosti, kterou nás zahrnula, jenom tak. V kontrastu s tím, že se mne ve školce při odjezdu ptali, zda se toho nebojíme, takto si vyměnit dům. Ne, já se tohoto fakt nebojím. Bojím se hodně jiných věcí, ty už stačí :D. Z HomeExchange na mne zatím dýchá právě lidská dobrota, kterou se v dnešní době ráda obklopím. Kdybyste chtěl někdo něco s HomeExchange poradit, neváhejte napsat a já už se těším na náš další výlet!