"Socky" aneb sociální sítě

24.09.2023

Já vím. jsme na webu. Ještě že tak. I když "prej" pokud je Facebook už jen pro dinosaury, jak píšu níže, web by se dal řadit do období před vznikem planety. Něco o tom vím, jsem geograf. Konec srandy, ač jsme na webu, přesto mi dovolte dát i sem mou úvahu o sociálních sítích. A ano, La Volavka je i na Facebooku, ZDE.


 Takže - jako správný blíženec, mám v sobě rozpor. Teda pardon, to bych na tom byla dobře, mám v sobě HAFO rozporů 😅. Ale o tom jednom jsem teď chtěla psát.

A to jest sociální sítě. Aktivita na nich. Za každou cenu lapit pozornost ostatních. Za každou cenu hodně postovat.


Mě se líbí myšlenka, že dřív si lidé mohli psát akorát tak dopisy. Vážili každé slovo co napíšou. Nešlo o lapení pozornosti, ale o hodnotné sdělení. Teď každý "blejeme" na facebookovou zeď, co nás napadne. Zavařujeme mozky sobě i ostatním. Jen aby si to někdo přečetl. A pokud chceme víc čtenářů, musíme víc "blít". A toho já mám být součástí? Když chci víc čtenářů, ale sama jsem proti tomu celému - vlastně proti sockám obecně, tak mám teda víc psát?


Já jsem si založila facebook, až když se narodil syn. Stěhovali jsme se do nové lokality a v ní funguje doteď úžasná sousedská skupina. Byl to pádný důvod si ho založit a pomohl mi na začátku zapadnout rychleji do komunity okolo, a od té doby se díky němu stalo spousta dalších, někdy až nedocenitelných, věcí. Čímž pádem nebude jen blbý, žejo. Jen vnímám, jak i já se někdy potácím mezi naprostými bláboly a trávím čas jejich čtením. Některé jsou naopak super, ale dá se bez nich v pohodě žít, budiž důkazem můj život před dětmi, kdy i okolí mi říkalo, že "ale na FB je to a to" a já jsem byla vůči tomu naprosto imunní a nepřišlo mi, že o něco přicházím, ba naopak. (Jsem to "neochutnala", jasný, a tudíž jak jsem si nepředstavila, o co vlastně přicházím, ale byla jsem s tím v poho, a jsem i teď, ba vděčná, že to tak bylo).


...ale jak zmiňuji, má to samozřejmě i nepopiratelné výhody. Tolik inspirace! Možnost něco (něco hodnotného 😅) sdělit! S někým se propojit a něco zorganizovat! Och!
Takže lavíruju mezi tím, kdy mám chuť celý facebook smazat, protože vedle obrazovky telefonu na mě čeká reálný offline život, a mezi tím přidávat víc článků, aby o La Volavce vědělo víc lidí a mohli jsme se společně potkávat na výletech.


Prostě rozpor.


Do toho všeho přichází ale ještě jeden faktor z třetí strany - facebook už se údajně stává platformou pouze pro přeživší dinosaury a celé to frčí vlastně úplně už někde jinde 🤣 Tudíž jsou možná mé úvahy zbytečné, protože za chvilku nebude koho hltit a můžu psát co chci 💪.
Já vím, já vím, přesunout se i na ty další platformy. Jenže z výše uvedených důvodů nějak nechci a mám pocit, že mám od nich klídek, jako jsem měla před dětmi a založeným facebookem. Tudíž mě nemůžou požrat. Asi jsem pěkná konzerva🥫🥫🥫. A že si tím brzdím progres? Asi brzdím, ale třeba to jde i jinak a to že je to "must have" může být jen další mýtus a pokus o chycení dalšího ptáčka do pasti.

 

A nebo taky ne. Nevylučuju, že za měsíc nezměním názor a založím si Instagram. Dovoluji si měnit názory, měním je docela často, dle nálady, nových informací a bůhví čeho ještě, podle toho který hlásek z těch mnoha ve mně zrovna získá navrch. Už jsem vám říkala, že jsem blíženec? 🤣

 

P.S. Ač je web ještě "předplanetární, jsem s ním úplně v poho...