Vychytávky pro jednodenní výlet v zimě

31.12.2023

K tomuto článku mne nakoplo pár dotazů na naše vybavení přes Messenger. Nepovažuju nás za nějaké zimní horaly, ale párkrát za zimu se nám nějaký výlet na celý den naskytne. Aby to děti daly, trasu plánuju velmi pečlivě tak, aby pokud jen trochu možno vždy vedla přes nějaké občerstvovací zařízení. Myslím, že se vám ale těchto pár tipů bude hodit i na větší zimní procházku. Pokud jste ještě kojící a nosící, pak doporučuju mrknout na vychytávky SEM a pokud jste v oblasti se sněhem a chcete si užít výlet se sáňky či boby, doporučuji mrknout ZDE. (A závidím vám, protože to znamená, že jste aktuálně mimo ČR, pokud užíváte sněhu :( ...nebo možná tak ještě na vrcholu Sněžky).

K tomu, aby děti nemrzly, nám pomáhá merino oblečení. To už je myslím v obecné povědomosti. Já dávám důležitost tedy jen té vrstvě hned u těla, tedy triko, podvlíkačky a ponožky. Ponožky dělají velkou službu hlavně synovi, které má po mně potivé nohy i v zimě (nedám na ně dopustit ani já). Na základní vrstvu už házím obyčejnou mikinu (někdo pokračuje merinovou, za mne zbytečné) a i obyčejnou kombinézu nebo oteplováky, klidně z Decathlonu. Někdo nedá dopustit na kvalitní ale i drahé Reima nebo Didriksons kombinézy. Je to na vás a vaší chuti investovat. My jsme zatím každou zimu vydrželi v pohodě i s obyčejným svrchním oblečením, ale je fakt, že naše děti nejsou moc zimní typy nebo se zatím tak aspoň neprojevily. Kdybych s nimi trávila dny venku na sněhu od rána do večera, nebo se dlouho a často "rochnily" ve sněhu, možná bych jim to taky pořídila.

Na zahřátí je samozřejmá termoska s čajem s sebou. Děti mají i své dětské termosky, jsem moc spokojená s Liewood, akorát stejně čaj vydrží nejdéle teplý ve velké termosce díky objemu a taky teplotě. Do těch dětských nemůžu dát horký, protože z nich pijí rovnou brčkem, tím pádem tam musím dát již pitelnou teplotu. K tomu je bezkonkurenční i termoska s teplým jídlem, nejdéle se udrží teplá polévka. Výkon termosky zvýšíte na maximum, pokud do ní před jídlem dáte vařící vodu, aby se ohřála ještě i termoska. Máme jídelní termosku od Esbit a velká spokojenost. Jen k tomu nezapomenout lžíce, že, jak se mi občas stává...

Pokud už nenosíte v nosící bundě ale občas dítko poponesete v nosítku, je dobré chránit mu nožky. Následující tipy nejsou moc estetické, ale jsou funkční :). Já jsem někdy navlíkala mé hodně tlusté ponožky, měli to přes své botky až ke kolenům. Na delší výlety jsem brala mé péřové papuče - jsou to takové péřové spacáčky na nohy, které slouží do spacáku pro dospělého v zimích podmínkách (na fotce tmavě modré, u dcerky na nožkách). Kvůli nošení dítka bych je nekupovala, ale pokud je máte doma nebo využijete pak pro sebe, proč ne.

A pak jsou vděčnými společníky podsedáky. Děti si tak mohou sednout kdekoliv, na sněhu či v mokru. Jak jsem se jim před dětmi smála, už je vláčíme všude s sebou. Měli jsme takové ty vychytané skládací originální, ale někam se postupem času záhadně vytratily...(rozuměj poztrácely). Takže jsem koupila karimatku a nařezala nám jich rovnou 2 sady po 4 ks (na foto žluté). Jedny menší, co se vejdou do menšího batohu a jedny do většího batohu (naměřeno podle batohů :) ). A musím říct, že zaberou méně místa.


Tak vám přeju, ať máte pohodové zimní výlety a dětičky jsou spokojené a v teple!

A jaké máte Vychytávky vy? Neváhejte se o ně podělit!