Zavazadla k nosítku

02.01.2023

Mně se osvědčilo mít několik variant podle toho, kolik věcí nesu a jak velké mám dítě. Když jsem měla malé miminko nosící se vepředu, bylo to jasné. Na záda jsem hodila batoh a šlo se. Když jsem ale začala nosit dítě na zádech, byla otázka, kam s věcmi.

Když jsem měla jen jedno dítě, na jednodenní výlet někdy stačila velká 10l ledvinka s Decathlonu. Na její pás se dá případně připnout kde co dalšího. Rozhodující je poutko nahoře, které se dá uchytnout za prsní pás nosítka a tím se docílí toho, že při každém kroku nenaberete stehny i ledvinku. To bych nedala. Takto může být ledvinka nacpaná, jak chce, a ten prsní pás to zafixuje.

Když musím vzít víc věcí, beru batoh. Základní pravidlo je, že to těžší nesu vzadu. Na jednodenní výlety to od určitého věku vyhrává už vždy dítě. Komfortní je menší batoh, ať přes něj člověk něco vidí. Podmínka ale je, ať má prsní pás, který si zapnu za hlavou. Jinak sjíždí popruhy batohu z ramen a nechci si je každých 5 metrů srovnávat zpět. Výhoda pro starší sourozence je ta, že maminka má všechno stále po ruce, pěkně vepředu, a tak může pořád něco vyndavat, jak kouzelník Pokustón a pak to různě zastrkává zpět - viz foto. (Naštěstí dva králíky jsem zatím nevyndala).

Když musím mít hodně věcí, třeba dost oblečení pro 2 děti či jdu na velkou túru, beru velký batoh 34l, i s bederákem. K batohu (ale i k ledvince) doporučuju vzít si trekové hůlky, jednak je to "hmat" do terénu navíc, protože člověk si opravdu pod nohy moc nevidí, a jednak to opravdu uleví zádům nesenou zátěž. Hůlky pomůžou, pokud ovšem nemáte syna, který je používá k trochu jiným účelům, ehm - čti více zde. U velkého batohu se vyplatí si přes nosítkový pás zapnout bederní pás batohu! Ten tak rázem nese podstatnou část váhy batohu a nošení není tak fyzicky náročné. Opět se za hlavou cvakne i prsní pás a unesete tak komfortně dost věcí. Párkrát jsem ten velký batoh dopředu vzala, i když spíš už si člověk připadá jako tank... Ale jsou případy, kdy to má své opodstatnění a vyplatí se to.

Jo a v nosítku jsem dříve nosívala malé zrcátko abych se mohla podívat, co tam ten malý drobek dělá, jestli má správně čepici atd. Dneska když potřebuju, zeptám se staršího syna nebo zapnu přední kameru na telefonu a podívám se :).

A jaké máte vychytávky vy? Já jsem na ně ujetá, takže se neváhejte podělit!