Velikonoční HomeExchange ve Švýcarsku

...aneb kdo to jedl z mého talířku? A z kterého jsem jedla já?

V prosinci (2022) jsem nás zaregistrovala na Homeexchange a v lednu se nám ozvali ze Švýcarska, jestli si nevyměníme domovy na Velikonoce. Paní je z Ameriky a muž Švýcar a jsou se svými dětmi na 2 roky v Evropě, než se zase vrátí za oceán. Zkoušeli prý najít něco blíž, ale nepovedlo se. A prý, že je to sice "a bit crazy" jet na 5 velikonočních dní takovou dálku, ale že jí jako Američance to připadá vcelku blízko. A tak jsem napsala, že "OK, we like crazy ideas". Bez toho, že bych měla ideu, jak se tam dostaneme. 

Pak byl přes 2 měsíce klid, trochu jsme rozmýšleli, jak to uděláme. Třeba jsme zjistili, že se nám finančně vyplatí auto i se Švýcarskou roční dálniční známkou, než noční vlak. A pak se to přiblížilo, a najednou rychle napsat manuál pro náš dům, připravit zábavu na celodenní jízdu, najít tipy na výlety, sbalit, no a hlavně připravit náš dům pro Švýcary. Smála jsem se, když jsem v rámci příprav nesla potmě prádelní koš do kůlny. Ať maj ten náš domeček čistej a voňavej, žejo. Protože se jaksi stihly počůrat kalhoty a zašpinit další věci poté, co jsem všechno vyprala, a my jsme další den hned ráno jeli. A potmě, protože děti konečně spaly a my jsme mohli dodělat, co se předtím nedalo. Stejně jsme pak nechali dům po našem odjezdu ještě uklidit (vytřít, vysát a tak).

Zvolená taktika na 6,5 hodinový přesun spočívala v tom, že se ráno z postele nalodíme rovnou do auta. Jakože doslova - začneme v autě snídat, děti se tím na chvilku zabaví, potom se chvilku rozkoukají...a klaplo to! Myslela jsem, že budeme hopkat 2 hodiny jízda - 2 hodiny pauza, ale poté, co děcka v půl 8 vstaly a v 8 zapluly do auta, jsme zvládli jet v kuse do 12ti hodin! Takže s pauzami, zácpami, švýcarskými hranicemi a nákupem dálniční známky jsme byli celkem na pohodu v 17 h na místě! Měla jsem nachystané opravdu hodně zábavy, kterou jsem docela použila, ale na plán b, že si sednu k nim dozadu a budu děsně zábavná maminka ani nemuselo dojít. (A bylo tomu tak i cestou nazpět, tak se nám otevřely nové obzory, kam až zvládneme s dětmi dojet).

Po příjezdu na místo začíná při HomeExchange zábavná část cesty. Pokud máte rádi Escape games, HomeExchange by mohlo být přesně pro vás. Akorát to není Escape game, ale spíš reálná "Entrance game". Vzájemně si napíšete návod, co máte kde otevřít, jaký kód kam zadat a za jaký roh jít, abyste se dostali do domu. Nám to šlo naštěstí hladce. Divný to pocit, být takto najednou u někoho doma. Chvilku jsem si na to musela zvykat, spíš z důvodu odpovědnosti, abychom s malými dětmi něco nerozbili a taky, že bychom to měli opustit ve stavu, v jakém jsem to našli - a oni měli dost pěkně uklizeno :) (což ale my taky, no). Švýcaři se trochu zapotili ani ne tak se vstupem do našeho domu jako s jeho nalezením - už jeli potmě a také je v google maps chyba u jedné malé uličky, kde je závora, a mne teda nenapadlo, že zrovna přijedou odtud. Takže jsem je v půl 10 večer nakonec šťastně donavigovala.

Pak jsme si užili tu zvláštní zemi s hustou dopravou, vysokými cenami, půlkou obyvatelstva nešvýcarů a s odchozím voláním 30Kč/min (protože to není žádná EU, bejby). Nechybělo ani fondue, které naštěstí měli doma (a muž do něj koupil místo bílého vína červené, takže mělo dost zvláštní barvu, ale chutnalo stejně výborně. Tohle žádnému Švýcarovi neříkejte). A ta příroda - ty hory a jezera!

Výletovali jsme po Zurichu a žádnou velkou tour jsme v plánu neměli, já jsem chtěla vidět jezero (tu), což se splnilo a jeli jsme příměstským vlakem a tramvajemi, což bylo něco pro syna. Prošli jsme nedaleké arboretum s ptačí voliérou (tu) a podívali jsme se do staré botanické zahrady (tu). Taky díky velikonocím naplnili v Zurichu některé fontány růžemi, nevím proč (byli jsme na této). Další den jsme popojeli k ohromným Rýnským vodopádům, což bylo "big turistic place" a počítali jsme s tím, že to tak bude...taková místa zvládnu jednou za čas :). Vodopády opravdu enormní a neuvěřitelně silná masa vody valící se každou vteřinou dolů...ale bylo mi dost ouzko z těch lodiček, které mířily až pod vodopád, jako by si člověk chtěl opravdu všechny ty živly ochočit. Další den jsme vyjeli do 1600 m n.m. samoobslužnou lanovkou, vedle které byla i zubačka (něco pro syna!) nahoru na Rigi Scheidegg (zde) a tam jsme se nemohli nabažit těch výhledů na zasněžené třítisícovky. Nazvala bych ten náš výlet takovou Švýcarskou ochutnávkou :).

Dobré bylo, že si mohly děti půjčit jejich hračky. Takže když jsme byli doma, tak se krásně zabavily pro ně novými věcmi. Naštěstí jsem předtím četla zkušenosti jiných a použila dobrou radu - vyndala jsem z dětského pokojíčku jen hru, se kterou si mohly hrát, a pokojíček zavřela. Tak zůstal uklizený a netknutý, jinak bychom si těžko pamatovali, kde co bylo a děti ho celý nerozhrabaly a my ho nemuseli celý znovu uklízet. Bydleli v moc hezké čtvrti, děti se dost vyřádily i v okolí domu na motorkách, houpačkách a prolézačkách.

K nevýhodám HomeExchange patří, že to dá opravdu práci navíc, vše připravit, než kdybyste prostě jen odjeli. Taky může někdy dlouho trvat, než se s někým domluvíte, my jsme měli štěstí, že se nám ozvali a nám se to hodilo. Vypadá ale, že je kolem toho taková komunita povětšinou moc příjemných lidí, přece jen mi to přišlo vlastně dost intimní, takto si vlézt vzájemně do bytů.

Mě se kromě toho dobrodružství konkrétně na HomeExchange líbí nemalá úspora peněz, kor v takových destinacích, jako Švýcarsko. Taky mě překvapivě bavilo nachystat návštěvě domek, přemýšlet co jak udělat a kam dát, aby to bylo příjemné a "user friendly" pro toho, kdo tam nikdy nebyl. Docela nás to donutilo uklidit i pár skříňových kostlivců, což jsem ráda. Mému muži se na tom líbí i ten ekonomicko-ekologický rozměr, že nepotřebujeme hotely a servis okolo, ale využijeme byt, který je zrovna prázdný. Myslím, že do toho půjdeme znovu, kromě výše popsaného na mě z toho dýchla taková srdečnost, lidskost a pohostinnost. Bylo milé, že jsme si průběžně dávali trochu vědět, kdo co dělá či něco jestli někdo něco nepotřebuje. Tak uvidíme, co příštího se nám vyloupne!

P.S. Pokud byste zatoužili se na HomeExchange zaregistrovat a chtěli byste se na něco zeptat, neváhejte napsat. Taky, pokud to uděláte, třeba na základě tohoto článku, tak prosím vložte při vyplňování tento kód "anna-aecb5", protože se vám přičtou za to body navíc, což chcete a přičtou se i nám, což taky chceme. Chtěla jsem sepsat, jak se zaregistrovat, ale přijde mi na internetu mnoho srozumitelných návodů, stačí trochu pogůglit.