Home Exchange v Dánsku

Každý rok je pro mne začátek jara jedním z nejtěžších období v tom, že už chci, aby začalo být teplo! A ono někdy delší dobu ještě nepřichází... . Tak jsem si minulý rok řekla, že bychom v tomto období mohli někam k moři. A ono se to splnilo! Akorát jsem netušila, že k moři po pláži půjdu v zimní bundě a ve vodě vydržím několik proklepaných sekund...ale stálo to za to! Asi bych to přání měla na příští rok trochu ještě upřesnit :D...


Taky jste měli zapsané Dánsko ve vašem cestovatelském žebříčku celkem hluboko? Je to velký omyl, jeďte tam! Nadchne vás dost pravděpodobně stejně, jako nás! Od toho to cestování asi je, aby bořilo obrázky v hlavě, které nejsou úplně pravda... . Moře, pláže s nekonečně mnoho voskově-barevnými pazourky i s pískem, ježdění trajekty z ostrova na ostrov, neuvěřitelný Lego House (NE Legoland), hygge styl, který nám v tom nádherném domě dal fakt odpočinout, Dánové, kteří se řadí jako jeden z nejšťastnějších národů na světě a člověk má pocit, že to jde tak nějak cítit; jejich společnost a kultura, co na vás všude dýchá, mne uchvátila.... ale pěkně od začátku.

Jeli jsme opět na velikonoční HomeExchange, tentokrát však ne do Švýcarska, ale do Dánska. Ona je totiž zvýšená pravděpodobnost, že se s někým domluvíte na různé svátky a prázdniny, žejo. Jak to funguje na HomeExchange je popsáno v zážitcích z minulého roku ZDE, tak to už popisovat nebudu. Že jsem z toho pořád hodně nadšená, to sem ale napíšu! Vzniklo to tak, že se nám ozvala dánská rodinka a jejich žádost byla tak hezká, že jsem řekla ano. Předchozí dánské žádosti jsem odmítala s tím, že hmmm, ne, Dánsko.... teď až zase nějaká dánská přijde, pravděpodobně po ní hnedle skočím.

Jeli jsme na farmu na ostrově Fyn. Ten spojuje s pevninou most přes moře. Bavilo mne cestou tam pozorovat, jak se do krajiny začala propisovat již skandinávská flora. To je první, co jsem nevěděla, představovala jsem si to víc jako nudné placaté Holandsko (pardon :-) , třeba by mi přišlo taky zábavné...i když v Holandsku jsem na rozdíl od Dánska byla, sic drahně let zpět). Fyn je krásný, zelený ostrov, takto na jaře fakt plný narcisů, viděli jsme les posetý narcisy! Přijeli jsme na farmu a chvilku zírali na ten naleštěný interiér, který lákal ke spočinutí (a ano, v duchu hned přemýšleli, že po těch 10 dnech to budeme muset dát znova do toho naleštěného stavu...) . Stejně jako minulý rok jsme si chvilku zvykali, že tu opravdu můžeme být a koukali, co všechno na ploše 240m2 domu můžeme využívat. Na stole na nás čekaly dárky a ve vázách čerstvé květiny. Já jsem se tímto momentem vstupu do domu úplně přepnula na cestovatelský mód. Někdy mi to chvilku trvá, uvědomit si, že už jsme vlastně na cestě, tady mne to ale úplně přeneslo SEM. V těchto případech bývá spíš problém po návratu se vrátit doopravdy zpátky :D , ale to bylo tenkrát ještě za hodně dní...alespoň v mé hlavě.

Tentokrát jsme strávili pár dní sami a pak za námi přijela na druhou půlku pobytu rodinka kamarádů. Byl to dobrý model, který určitě zopakujeme. Jediné mínus na celém výletu bylo počasí, zatímco u nás ten týden panovaly abnormální vedra a Dánové v našem domě nám posílali fotky v tričku, my jsme je zdravili v čepicích a zimních bundách...ale tak aspoň nějaké pozitivum bylo na tom návratu zpět :-).

A jaké jsme udělali výlety?

Objeli jsme pláže, na kterých se naši domácí rádi koupou, prý celoročně - TU , a TADY si nás dokonce velmi milý pan zmrzlinář (ano, děti musely mít zmrzlinu i v zimních čepicích) fotil, že jsme za 10 let jeho kariéry první návštěvníci z ČR. Synek samozřejmě obdivoval různé mosty, zejména ten, po kterém jezdí vedle aut i vlaky. Přemýšleli jsme o tom, že se podíváme na 18ti-kilometrový Great Belt bridge, jeden z největších na světě, ale odradila nás cena za průjezd, bylo by to 1000 kč tam a 1000 kč zpátky za cca 20 minut krasojízdy autem... . Jeli jsme na pohádkový ostrov Ærø , kde mají malé barevné domečky a vedle nich dávají různé své výrobky či věci, co nepotřebují, jen s kasičkou nebo QR kódem. V létě asi dost turistické, teď tam ale nikdo nebyl. Nejvíc nás na ostrově okouzlilo jižní pobřeží, útesy Voderup klint TU s roztodivně tvarovaným pobřežím a "mechovou" travičkou vůkol. Dalším Ostrovem byl Fanø. Tam mají velkou kolonii tuleňů, ale viděli jsme nakonec 3 jen kraťoučce při vjezdu na ostrov. Za to tam mají povoleno jezdit 30tkou po pláži a tak jsme půlku ostrova objeli "měsíční krajinou". Taky mají na Fanø supr hřiště TU, kdyby tolik nefoukalo a nebylo tak zima, člověk by se tam na půlku dne určitě zabavil. Nemohli jsme minout vláčkové muzeum v Odensee, zábava na celý den, no a taky jeden kompletní den schramstnul Lego house. A věřte, že jsme to v něm všechno nestihli obejít. Musím tu ale Dánům vyseknout poklonu, jak moc nápadité, kreativní, interaktivní a zajímavé prostředí to bylo! Přitom jsme se vůbec necítili jak na Matějské, že by nám někdo něco podbízel reklamami nebo chtěl z nás tahat peníze, svačinu si můžete sníst svou vlastní v jídelně s vázou s lego kytkami...nikoho z návštěvníků nenapadlo z interaktivních částí něco odnášet (a že by se toho dalo odnést) a tak dále. To je level respektu a také důvěry k zákazníkům, který se ještě musíme trochu naučit. Poslední den pobytu jsme zakončili na dětském hřišti/zábavním parku nebo co to bylo TU, a opět bychom to nejspíš za celý den neprošli. A bylo to co? Zadarmo! Různá hřiště, šlapadla, motokáry, zvířata a další a další věci, ale opět s citem udělané a zasazené do parku, žádná Matějská. Člověk se tam prostě cítil dobře. Jako v celém Dánsku!

Opravdu přemýšlím, jestli tam někdy zajet v létě. Mě nikdy neoslovovali ti nadšenci, co jezdili do Polska k Baltu, ale pokud by bylo moře koupatelné, což se náš dánský hostitel tvářil, že samozřejmě v létě je a že děti vydrží hodiny a hodiny v moři...pak o tom budu reálně uvažovat. Doufám, že teda děti na to vydržení v létě v moři nemusejí mít Wim-Hofovu nebo nějakou dánskou průpravu! :)