Kojení ve spacáku a vychytávka, aby dítě ze spacáku nevylézalo

24.04.2023

Každé jaro se někdo ptá, jak se to v létě s tím kojením dělá, když spí maminka s miminkem pod stanem. Předestírám, že postupů je mnoho a já jsem si vybrala ten, který vyhovuje mně. Pokud máte spojené spacáky a jste s tím spokojení, dobře pro vás, pokud máte duchnu, pod kterou se oba zavrtáte, skvělé. Mně se nejvíc osvědčilo, že každý máme spacák svůj, abychom se pohodlně vyspali.

V létě bývají některé noci teplé, ale ty při jasné obloze bývají…víte jaké. Řešila jsem tedy, ať zůstanu co nejvíce zahalená i při kojení a myslím, že při tomto postupu ani nachladnout nejde. Základem je dobrý spacák, kojící mikina a vhodná poloha. Kojící mikinu jsem pořídila za pár stovek nějakou "no name", ale fungovala moc dobře, otevře se opravdu jen v oblasti prsa. Vyplatí se jí koupit i na pozdější kojení na podzim a v zimě nejen do ve spacáku (více čti zde).  No a když si při tom lehnete na bok a vystrčíte jen jednu ruku a prso, vše ostatní zůstává krásně v teple, klidně i hlava. Pak už jenom přikulit miminko a je to.

Na miminka jsme používali dobrý péřový spacák Sir Joseph 85, je opravdu skladný, lehký a opravdu drahý. Ale pokud jezdíte alespoň trochu pod stan, nebo vám záleží na skladnosti a váze (jako nám např. při cestě do Santiaga), investice se vyplatí. Navíc jdou pak velmi dobře prodat dál, takže ve finále vás mnoho stát nemusí.

Aby se dcerka nevyvrtala přes noc ze spacáku ven, přes její péřový spacák jsem jí přetáhla ještě ten spací, který se cvaká za ramínka. Na fotce má i schované ruce, ale většinou jsem jí dala mikinu a ruce chtěla mít venku. To znamená, že měla ten látkový spacák na ramínkách a ten péřový pod tím do podpaždí. Po prsa jí ale držel ten péřový spacák celou noc, a když byla v noci extra zima, třeba už s blížícím se podzimem, jen jsem jí přes ruce ještě přehodila mojí péřovku. Větší syn má spacák s vnitřní légou a ta funguje taky pěkně, ale syn není takový "vylézač", jako dcerka.

Když jsem dcerce pořídila větší spacák, nejdřív jsem si říkala, že to dáme už bez toho, ale pak jsem si řekla, že na sebe budu hodná a nebudu si tvořit podmínky pro to, abych při každém nočním probuzení kontrolovala zakrytí dcery. Ustřihla jsem vršek látkového spacáčku, který už nepotřebujeme, a našila ho na větší spacák :). Dcera může mít ruce venku i uvnitř, jak dokládá fotka.

Přijde mi i jako dobrý tip dát pod sebe a miminko dvojkarimatku, pak dítě nezapadne při kojení do mezery. K tomu jsme se zatím nedopracovali a jednotlivé karimatky mi přijdou celkem dostačující, ale pokud výbavu teprve pořizujete, zvážila bych to.

Tak dobré kojení, tělo v teple a sladké sny (alespoň nějaké...mezi tím kojením, že… :) ) !